program 2012

 
2012

 

.

.

ÅLANDS XXXVIII ORGELFESTIVAL

söndag 24.6

19:00

Festhögmässa

Finström

Peter Karlsson, celebrant (AX)

Sångensemblen Laudamus (AX)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

måndag 25.6

12:00

Lunchkonsert:

Den glada orgeln

Ålands Radio & TV

Mariehamn

Henryk Gwardak, orgel (AX)

20:00

Öppningskonsert

Ålands Radio & TV

Jomala

Christian Juslin, tenor (AX)

 Mathias Kjellgren, orgel (SE)

tisdag

26.6

20:00

Orgelkonsert

Sund

František Vaníček, orgel (CZ)

20:00

Konsert

Föglö

Christian Juslin, tenor (AX)

 Mathias Kjellgren, orgel (SE)

onsdag

27.6

12:00

Lunchkonsert

video från läktaren

Mariehamn

Pauli Pietiläinen, orgel (FIN)

20:00

Bach i sommarkvällen

video från läktaren

Mariehamn

Ulf Samuelsson, orgel (SE)

torsdag

28.6

14:00

Kammarkonsert med Sydney Consort

Eckerö

Hans-Dieter Michatz, blockflöjt (AU)

Stan Kornel, barockviolin, viola (AU)

Monika Kornel, orgel, b.c. (AU)

20:00

Widor: V orgelsymfoni

Ålands Radio & TV

Lemland

  Martin Heini, orgel (CH)

fredag

29.6

12:00

Lunchkonsert

Ålands Radio & TV

Mariehamn

Franz Lörch, orgel (D)

14:00

Ålands Musikinstituts lärarkonsert 

Sottunga

Elisabeth Karlsson, flöjt (AX)

Stephan Kemetter, violin (AX) 

Klas Edwall, cello (SE)

Patrik Komorowski, orgel (AX)

20:00

Kammarkonsert med Sydney Consort

Ålands Radio & TV

Finström

Hans-Dieter Michatz, blockflöjt (AU)

Stan Kornel, barockviolin, viola (AU)

Monika Kornel, orgel (AU)

lördag

30.6

14:00

Ålands Musikinstituts lärarkonsert

Ålands Radio & TV

Vårdö

Elisabeth Karlsson, flöjt (AX)

Stephan Kemetter, violin (AX) 

Klas Edwall, cello (SE)

Patrik Komorowski, orgel (AX)

20:00

"Grande finale"

Ålands Radio & TV

Saltvik

Roman Gryń, trumpet (PL)
Bogdan Narloch, orgel (PL)

Programblad 15€. Barn, ungdomar, medlemmar 10€. Rabattkort för fyra valfria konserter 50€.

Program 2012     Programme 2012    Ohjelma 2012    Programm 2012

Programbok 2012  16,2 MB (PDF)     Folder 2012  2,2 MB (PDF)   Affisch 2012  1,47 MB (PDF)

söndag, 24.6.2012 kl 19.00, Finström, S:t Mikaels kyrka  Finströms kyrka

  PETER KARLSSON, celebrant, Mariehamn 

  SÅNGENSEMBLEN LAUDATE, Jomala 

  KAJ-GUSTAV SANDHOLM, orgel, Mariehamn 


P r e l u d i u mKaj-Gustav Sandholm

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)

Preludium h-moll, BWV 544

S v a r s m u s i k

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847)

Ur Lobgesang: Jag väntade på Gud

Ur Elias: Lyft ditt öga åter upp

E f t e r   t r o s b e k ä n n e l s e n

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847)

Laudate pueri (I Herrens tjänare, prisen Gud)

U n d e r   n a t t v a r d e n

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)

Ave verum (Stråle av det högre ljuset)

JOHN RUTTER (f. 1945)

Guds frid

NANCY HILL COBB

Cantate Domino

P o s t l u d i u m

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)

Fuga h-moll, BWV 544

måndag, 25.6.2012 kl 12.00, Mariehamn, S:t Görans kyrka  Mariehamns kyrka

  HENRYK GWARDAK, orgel, Saltvik, Åland   


Henryk GwardakMARC-ANTOINE CHARPENTIER (1643-1704)

Preludium ur Te Deum

JOHN STANLEY (1712-1786)

Voluntary VII

Voluntary IX

KAROL KURPINSKI (1785-1857)

Polonaise D-dur, op. 15

LEON BOELLMANN (1862-1897)

Toccata ur Gotisk svit, op. 25

FELIX ARNDT (1889-1918)

Nola "A Silhouette"

CHARLES WILLIAM DIECKMANN (1880-1963)

A Song of Sunshine

GEORGI MUSHEL (1909-1989)

Toccata

PIERRE CHOLLEY (f. 1962)

Rumba sur les grands jeux

JULIEN BRET (f. 1974)

La valse des anges

måndag, 25.6.2012 kl 20.00, Jomala, S:t Olofs kyrka  Jomala kyrka

tisdag, 26.6.2012 kl 20.00, Föglö, S:ta Maria Magdalena kyrka  Föglö kyrka

  CHRISTIAN JUSLIN, tenor, Mariehamn, Åland   

  MATHIAS KJELLGREN, orgel, Tyresö, Sverige   


WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756–1791)

Fantasi f-moll KV 608 (orgel, Jomala)

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)

Preludium och fuga D-dur, BWV 532 (orgel, Föglö)

JACK MATTSSON (1954-2007)Christian Juslin

Tre sakrala sånger:

Canto cantabile

Färdepsalm

I folkton

OSKAR LINDBERG (1887–1955)

Marcia elegiaca Merikanto ur Sonat g-moll (orgel, Jomala)

ERLAND VON KOCH (1910–2009)

Cantilena (orgel, Föglö)

OSKAR MERIKANTO (1868-1924)

Haudoilta op. 74 (ur Gravarna):

Valkeat ristit (Vita kors)

Laulaja taivaan portilla (Sångaren vid himlaporten)

Käy kirkkomaata illoin vanhat mummot (De gamla gummorna på kyrkogården)

Päivännousu kultaa kirkkomaan (Morgonrodnaden förgyller kyrkogården)Mathias Kjellgren

GUNNAR DE FRUMERIE (1908–1987)

Aria op. 77 (orgel, Jomala)

EMIL SJÖGREN (1853–1918)

Preludium och fuga a-moll (orgel, Föglö) 

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)

Sex Gellertlieder:

Bitten

Die Liebe des Nächsten

Vom Tode

Die Ehre Gottes aus der Natur

Gottes Macht und Vorsehung

Busslied

TORSTEN NILSSON (1920–1999)

Introduktion, koral och fuga (orgel, Jomala)

HEIMER SJÖBLOM (1910–2001)

Fantasi och fuga (orgel, Föglö)

ALESSANDRO STRADELLA (1642-1682)

Pieta Signore

GIUSEPPE VERDI (1813-1901)

Ingemisco ur Requiem

tisdag, 26.6.2012 kl 20.00, Sund, S:t Johannes Döparens kyrka  Sunds kyrka

  FRANTISEK VANICEK, orgel, Opatovice, Tjeckien 


Frantisek VanicekJOHANN JAKOB FROBERGER (1616-1667)

Toccata a-moll

NICOLAS DE GRIGNY (1671-1703)

Veni creator

En taille – Fugue

NICOLAUS BRUHNS (1665-1697)

Praeludium e-moll

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

„Wenn wir in höchsten Nöten sein“, BWV 641

Preludium och fuga G-dur, BWV 541

BOHUSLAV CERNOHORSKY (1684-1742)

Toccata C-dur

FRANTISEK XAVER BRIXI (1732-1771)

Fuga C-dur

JAN KRTITEL KUCHAR (1751-1829)

Fantasi g-moll

JIRI STREJC (1932-2010)

Sonat

Praeludium – Aria – Toccata

onsdag, 27.6.2012 kl 12.00, Mariehamn, S:t Görans kyrka  Mariehamns kyrka

  PAULI PIETILÄINEN, orgel, Lahtis, Finland 


Pauli Pietiläinen

IGNAZIO SPERGHER (1734-1808)

Sinfonia

Allegro Andantino Allegro con brio

ALBERT KETÈLBEY (1875-1959)

In a Monastery Garden (I en klosterträdgård)

arr. P. Pietiläinen

LOUIS JAMES ALFRED LEFÉBURE-WELY (1817-1869)

Marche

ALBERT KETÈLBEY (1875-1959)

In a Persian Market (På en persisk marknad)

arr. P. Pietiläinen

LOUIS JAMES ALFRED LEFÉBURE-WELY (1817-1869)

Boléro de Concert

VINCENZO ANTONIO PETRALI (1832-1889)

Sonata Finale

onsdag, 27.6.2012 kl 20.00, Mariehamn, S:t Görans kyrka  Mariehamns kyrka

  ULF SAMUELSSON, orgel, Stockholm, Sverige 


JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Preludium och fuga e-moll, BWV 548

Ur Leipzigkoralerna (18 Choräle):

Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654

Triosonat nr 2 c-moll, BWV 526

Vivace - Largo - Allegro

Ur Leipzigkoralerna (18 Choräle):

Vor deinen Thron treht’ ich hiermit, BWV 668

Passacaglia och fuga c-moll, BWV 582

 

 

torsdag, 28.6.2012 kl 14.00, Eckerö, S:t Lars kyrka  Eckerö kyrka

fredag, 29.6.2012 kl 20.00, Finström, S:t Mikaels kyrka  Finströms kyrka

  THE SYDNEY CONSORT:

HANS-DIETER MICHATZ, blockflöjt, Sydney, Australien 

STAN KORNEL, barockviolin & viola d'amore, Sydney, Australien 

MONIKA KORNEL, orgel, Sydney, Australien 


Kornel Trio

DARIO CASTELLO (ca 1590-1658)

Sonata Terza, libro II

for recorder, violin and basso continuo

SALOMONE ROSSI (1570-1630)

Sonata sopra l’aria di Ruggiero

for recorder, violin and basso continuo

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)

"Auf meinen lieben Gott", BuxWV 179

for recorder, violin and basso continuo

(arr. Hans-Dieter Michatz)

GIROLAMO FRESCOBALDI (1583-1643)

Canzona Quarta

for recorder and basso continuo

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)

Trio Sonata in D Minor, BuxWV 257

for recorder, viola d’amore and basso continuo

GraveAllegroCon discretioneVivacePoco presto

 

P a u s

 

GEORG PHILIPP TELEMANN (1681-1767)

Trio Sonata in G Minor, TWV 42

for recorder, violin and basso continuo

Soave ma non adagioVivaceLargoAllegro

GEORG PHILIPP TELEMANN (1681-1767)

Duet in G Major

for recorder and violin

DolceScherzandoLargoVivace

GEORG FRIDERIC HANDEL (1685-1759)

Sonata C Major

for viola d’amore and organ

AdagioAllegroAdagioAllegro

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Trio Sonata BWV 529

(arr. from the Organ Trio Sonata)

for recorder, violin and basso continuo

AllegroLargoAllegro

torsdag, 28.6.2012 kl 20.00, Lemland, S:ta Birgitta kyrka  Lemlands kyrka

  MARTIN HEINI, orgel, Horw, Schweiz   


Martin HeiniNICOLAS JACQUES LEMMENS (1823-1881)

Marche Triomphale

CÉSAR FRANCK (1822-1890)

Prélude, Fugue et Variation Op. 17

Pièce Héroïque

CHARLES-MARIE WIDOR (1845-1937)

Symphonie No. 5 Op. 42/5

Allegro vivace

Allegro cantabile

Andantino quasi allegretto

Adagio

Toccata


fredag, 29.6.2012 kl 12.00, Mariehamn, S:t Görans kyrka  Mariehamns kyrka

  FRANZ LÖRCH, orgel, München, Tyskland 


Franz LörchJOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Preludium och fuga C-dur, BWV 545

DIETRICH BUXTEHUDE (1637-1707)

Två pingstkoraler över:

„Nun bitten wir den heiligen Geist“

„Komm, ’heiliger Geist, Herre Gott“

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Fantasi G-dur, BWV 572

Trés vitement – Gravement – Lentement

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)

Orgelkoral „Ach Gott vom Himmel sieh darein“ KV 620b

ur operan „Die Zauberflöte“ ("Trollflöjten")

HARALD GENZMER (1909-2007)

Preludium, Aria och Finale (2002)

(stycket komponerat åt Franz Lörch)

CESAR FRANCK (1822-1890)

Cantabile H-dur

ROLAND LEISTNER-MAYER (f. 1945)

Fantasi över koralen „O Jesus Christ, meines Lebens Licht“ op. 101

(stycket komponerat åt Franz Lörch)

THEODORE DUBOIS (1837-1924)

In Paradisum

JOSEPH GABRIEL RHEINBERGER (1839-1901)

Andantino-amabile ur op. 49

THEODORE DUBOIS (1837-1924)

Toccata G-dur

fredag, 29.6.2012 kl 14.00, Sottunga, S:ta Maria Magdalena kyrka  Sottunga kyrka

lördag, 30.6.2012 kl 14.00, Vårdö bönehus  Vårdö bönehus

  ELISABETH KARLSSON, flöjt, Finström, Åland 

  STEPHAN KEMETTER, violin, Mariehamn, Åland 

  KLAS EDWALL, cello, Stockholm, Sverige 

  PATRIK KOMOROWSKI, orgel, Mariehamn, Åland 


 

Elisabeth Karlsson Stephan Kemetter Klas Edwall Patrik Komorowski

GEORG PHILIPP TELEMANN (1681-1767)

Kvartett e-moll för flöjt, violin, cello och basso continuo, TWV 43 (1733)

Adagio – Allegro – Dolce – Allegro

JOSEPH HAYDN (1732-1809)

London-trio nr 1 i B-dur

Allegro moderato – Andante – Finale Vivace

CHARLES MARIA WIDOR (1844-1937)

Sérénade op. 40

P a u s

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Sonat nr 1 G-dur för viola da gamba (cello), BWV 1027

WOLFGANG AMADEUS MOZART

Kyrkosonat nr 10 D-dur, KV 245

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Triosonat g-moll, BWV 1020

Allegro - Adagio - Allegro

JOHN STANLEY (1712-1786)

Trumpet Voluntary (trumpet och orgel)

HENRY PURCELL (1659-1695)

The Queen's Dolour (trumpet och orgel)

GEORG FRIEDRICH HANDEL (1685-1759)

Ur oratoriet Samson:

Aria "Let the Bright Seraphim" (arr. för orgel)

 

lördag, 30.6.2012 kl 20.00, Saltvik, S:ta Maria kyrka  Saltviks kyrka

  ROMAN GRYŃ, trumpet, Poznań, Polen 

  BOGDAN NARLOCH, orgel, Koszalin, Polen 


JEREMIAH CLARKE (1674-1707)Roman Gryn & Bogdan Narloch

Trumpet Tune (trumpet och orgel)

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Preludium och fuga E-dur, BWV 566 (orgel)

EDWARD GRIEG (1843-1907)

Norwegian Dance op. 35 nr 1

Allegro marcato (arr. för orgel)

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

Etyd E-dur op. 10 nr 3 (trumpet och orgel)

KAROL KURPINSKI (1785-1857)

Cavatina (trumpet och orgel)

LEON BOËLLMANN (1862-1897)

Ur Gotisk svit, op.25:

Bön (trumpet och orgel)

Toccata (orgel)

SVERRE EFTESTOL (*1952)

The Yarmouth Belle (orgel)

OSCAR BÖHME (1870-1938)

Konsert för trumpet och orkester op. 18:

Allegro moderato (trumpet och orgel)

startsidan