program 1975-1980

.

1975

 

 

 

ÅLANDS I ORGELFESTIVAL

söndag

22.6

20.00

Öppningskonsert

Mariehamn

Sture Isacsson (AX)

måndag

23.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Enzio Forsblom (FIN)

tisdag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Andrzej Chorosinski (PL)

onsdag

25.6

19.00

Konsert

Mariehamn

Stockholms Filharmonis brassensemble

Claes Strömblad, dirigent (S)

Erik Lundkvist, orgel (S)

23.00

Orgelkonsert

Sund

Alf Linder (S)

torsdag

26.6

15.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Andrzej Chorosinski (PL)

20.00

Konsert

Saltvik

Vasa kammarkör (FIN)

Lars Ryde, dirigent (FIN)

fredag

27.6

15.00

Elisabethansk matiné

Kastelholms slott

Musik för bleckblåsare, solosånger och cembalomusik

20.00

Konsert

Finström

Kammarorkester Engl. Evening Music (GB)

Elaine Pearce, sopran (GB)

lördag

28.6

20.00

Högtidskonsert

Sund

Renässansens "kyrkostereofoni"

Schützveckans festkör

Stockholms Filharmonis brassensemble

Michel Howard, dirigent (GB)

1976

 

 

 

ÅLANDS II ORGELFESTIVAL

torsdag

10.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Sune Lindholm (AX)

fredag

11.6

10.00

Högmässa

Mariehamn

Ingmar Lundén, celebrant (AX)

Sture Isacsson, orgel (AX)

13.00

Föreläsning "Olivier Messiaen" 

Mariehamn

Folke Forsman (FIN)

19.00

Konsert

Mariehamn

Lauri Ojala, trumpet (FIN)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

23.00

Orgelkonsert

Sund

Tauno Äikää (FIN)

lördag

12.6

10.00

Högmässa

Mariehamn

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

20.00

Orgelkonsert

Finström

Folke Forsman (FIN)

söndag

13.6

11.00

Högmässa

Sund

Sture Mattsson, celebrant (AX)

S:t Olofs kyrkokör (AX)

Göran Blomqvist, orgel (AX)

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Sture Isacsson (AX)

1977

 

 

 

ÅLANDS III ORGELFESTIVAL

tisdag

7.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Bengt Berg (S)

onsdag

8.6

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Hans-Joachim Bartsch (D)

torsdag

9.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Erik Lundkvist (S)

fredag

10.6

22.00

Orgelkonsert

Sund

Hans-Joachim Bartsch (D)

lördag

11.6

20.00

Orgelkonsert med vesper

Saltvik

Pentti Soinne, orgel (FIN)

Hans-Göran Lilja, dirigent (S)

söndag

12.6

11.00

Högmässa

Jomala

Martin Lindholm, celebrant (AX)

Göran Blomqvist, orgel (AX)

Hans-Göran Lilja, dirigent (S)

20.00

Orgelkonsert

Lemland

Leni Granholm (FIN)

måndag

13.6

20.30

Musikafton

Kumlinge

Göran Blomqvist, sång (AX)

Jack Mattsson, tvärflöjt (AX)

Paul Gardberg, cello (S)

Leni Granholm, orgel (FIN)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

1978

 

 

 

ÅLANDS IV ORGELFESTIVAL

lördag

17.6

16.15

"Instrumentens drottning"

Mariehamn

Sune Lindholm och Kaj-Gustav Sandholm demonstrerar orgelns funktion och klangliga möjligheter

söndag

18.6

19.30

Orgelkonsert

Jomala

Giancarlo Parodi (IT)

22.00

Orgelkonsert

Sund

Sirkka-Liisa Jussila-Gripentrog (FIN)

måndag

19.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Giancarlo Parodi (IT)

tisdag

20.6

18.00

Föredrag "En färd genom orgelns värld"

Mariehamn

Gotthard Arner (S)

20.00

Konsert

Finström

Marianne Mellnäs, sopran (S)

Torvald Torén, orgel (S)

onsdag

21.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Gotthard Arner (S)

torsdag

22.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Erik Boström (S)

1979

 

 

 

ÅLANDS V ORGELFESTIVAL

söndag

17.6

11.00

Orgelmässa

Mariehamn

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Harald Herresthal, orgel (N)

19.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Harald Herresthal (N)

22.00

Orgelkonsert

Saltvik

Louis Toebosch (NL)

måndag

18.6

13.00

Föreläsning "Improvisation" del I

Mariehamn

Louis Toebosch (NL)

20.00

Kyrkokonsert

Finström

Sture Isacsson, orgel, cembalo (AX)

Jack Mattsson, flöjt (AX)

tisdag

19.6

13.00

Föreläsning "Improvisation" del II

Mariehamn

Louis Toebosch (NL)

20.00

Orgelkonsert

Sund

Hans Fagius (S)

onsdag

20.6

13.00

Föredrag "Norsk gudstjänstmusik"

Mariehamn

Harald Herresthal (N)

20.00

Orgelkonsert

Finström

Louis Toebosch (NL)

torsdag

21.6

20.00

Konsert

Jomala

Ilse Helander, violin (FIN)

Chris Sundblom, violin (AX)

Kurt Helander, viola (FIN)

Nina Ekholm, cello (FIN)

Jorma Katrama, kontrabas (FIN)

Harald Herresthal, orgel (N)

1980

 

 

 

ÅLANDS VI ORGELFESTIVAL

lördag

14.6

12.30

Orgelkonsert

Mariehamn

Kaj-Erik Gustafsson (FIN)

söndag

15.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Erik Lundkvist (S)

måndag

16.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Ivan Sokol (CZ)

tisdag

17.6

18.00

Föredrag "Francks orgelmusik"

Mariehamn

Folke Forsman (FIN)

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Folke Forsman (FIN)

onsdag

18.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Ivan Sokol (CZ)

torsdag

19.6

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Erik Boström (S)

startsidan