program 1981-1985

.

1981

 

 

 

ÅLANDS VII ORGELFESTIVAL

lördag

13.6

20.00

Barockkonsert

Jomala

Heikki Moisio, barockbasun (FIN)

Ilkka Viljanen, violin (FIN)

Sune Lindholm, orgel (AX)

söndag

14.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Markku Ketola (FIN)

måndag

15.6

20.00

Kyrkokonsert

Finström

Linda Lawast-Slotte, sopran (S)

Sixten Enlund, orgel (FIN)

tisdag

16.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Sixten Enlund (FIN)

onsdag

17.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Torsten Nilsson (S)

1982

 

 

 

ÅLANDS VIII ORGELFESTIVAL

söndag

27.6

16.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Bedrich Janacek (S)

20.00

Orgelkonsert

Sund

Rune Engsö (S)

måndag

28.6

22.00

Kyrkokonsert

Finström

Bedrich Janacek, orgel (S)

Jack Mattsson, flöjt (AX)

Ilse Helander, violin (FIN)

Kurt Helander, viola (FIN)

tisdag

29.6

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Olli Porthan (FIN)

20.30

Kyrkokonsert

Föglö

Messiaskirkens ungdomskor og kantori (DK)

Arne Bertelsen, dirigent (DK)

onsdag

30.6

12.00

Orgelpresentation

Mariehamn

Stefan Snellman (AX)

Sune Lindholm (AX)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Torvald Torén (S)

1983

 

 

 

ÅLANDS IX ORGELFESTIVAL

söndag

26.6

20.00

Körkonsert

Jomala

Herning Kirkes Drengekor (DK)

måndag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Tomas Willstedt (S)

tisdag

28.6

19.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Torsten Nilsson (S)

22.00

Orgelkonsert

Sund

Sonny Pettersson (S)

onsdag

29.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Arno Schönstedt (D)

20.00

Körkonsert

Lemland

Schützveckans kör och solister

Torsten Nilsson, dirigent, orgel (S)

torsdag

30.6

20.00

Körkonsert

Saltvik

Schützveckans kör och solister

Torsten Nilsson, dirigent, orgel (S)

22.00

Orgelkonsert

Jomala

Tapio Tiitu (FIN)

fredag

1.7

20.00

Körkonsert

Föglö

Schützveckans kör och solister

Torsten Nilsson, dirigent, orgel (S)

lördag

2.7

20.00

Körkonsert

Sund

Schützveckans kör och solister

Torsten Nilsson, dirigent, orgel (S)

söndag

3.7

11.00

Festhögmässa

Kumlinge

Schützveckans kör och solister

Torsten Nilsson, dirigent, orgel (S)

1984

 

 

 

ÅLANDS X ORGELFESTIVAL

söndag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Jean-Luc Etienne (F)

måndag

25.6

20.00

Konsert

Finström

Christina Sunnerstam, violin (S)

Erik Sunnerstam, flöjt (S)

Mimi Sunnerstam, cello (S)

Sture Isacsson, orgel (AX)

22.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Elisabeth Westenholz (DK)

tisdag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Jean-Luc Etienne (F)

20.00

Konsert

Föglö

Christina Sunnerstam, violin (S)

Erik Sunnerstam, flöjt (S)

Mimi Sunnerstam, cello (S)

onsdag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Kari Jussila (S)

20.00

Konsert

Eckerö

Christina Sunnerstam, violin (S)

Erik Sunnerstam, flöjt (S)

Mimi Sunnerstam, cello (S)

torsdag

28.6

12.00

Konsert

Mariehamn

Kór Vidistadasóknar (IS)

Kristin Sigurbjörnsdóttir, dirigent (IS)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Pekka Suikkanen (FIN)

22.00

Festmusik från trumpetens glanstid

Sund

Andy Hammersley, trumpet (GB)

Per-Olov Lindeke, trumpet (S)

Hans Fagius (S)

fredag

29.6

20.00

Konsert

Lumparland

Kór Vidistadasóknar (IS)

Kristin Sigurbjörnsdóttir, dirigent (IS)

20.00

Orgelkonsert

Sund

Ulf Sundman (S)

1985

 

 

 

ÅLANDS XI ORGELFESTIVAL

söndag

23.6

16.00

Öppningskonsert

Sund

Kaoru Hiyama (J)

20.00

Konsert

Saltvik

Ann Alvin, sopran (S)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

måndag

24.6

12.00

Föredrag "Finsk orgelmusik"

Mariehamn

Markku Heikinheimo (FIN)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Folke Forsman (FIN)

tisdag

25.6

12.00

Orgelmatiné

Mariehamn

Kerstin Öhman (FIN)

20.00

Orgelkonsert

Lemland

Arto Noras (FIN)

onsdag

26.6

12.00

Föredrag "Vad är improvisation?"

Mariehamn

Flemming Dreisig (DK)

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Kaoru Hiyama (J)

torsdag

27.6

12.00

Orgelmatiné

Mariehamn

Markku Heikinheimo (FIN)

20.00

Orgelkonsert

Finström

Flemming Dreisig (DK)

fredag

28.6

12.00

Föredrag "Affektuttrycket i Bachs orgelverk"

Mariehamn

Enzio Forsblom (FIN)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Enzio Forsblom (FIN)

startsidan