program 1986-1990

.
1986

 

 

 

ÅLANDS XII ORGELFESTIVAL

söndag

22.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Stig Gustav Schönberg (S)

måndag

23.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Gunnar Idenstam (S)

tisdag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Manfred Schlenker (D)

onsdag

25.6

20.00

Konsert

Lemland

Aale Lindgren, oboe (FIN)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

torsdag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Manfred Schlenker (D)

fredag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Wolfgang Bauer (D)

lördag

28.6

19.00

Konsert

Lemland

Hertonäs renässans- och barock- ensemble (S)

Helge Degerman, dirigent (S)

21.00

Konsert

Sund

Wolfgang Bauer, orgel (D)

Gunnel Wadell, alt (S)

Lars Wadell, orgel (S)

Aale Lindgren, oboe (S)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

söndag

29.6

20.00

Orgelkonsert

Föglö

Wolfgang Bauer (D)

20.30

Konsert

Kumlinge

Hertonäs renässans- och barock- ensemble (S)

Helge Degerman, dirigent (S)

1987

 

 

 

ÅLANDS XIII ORGELFESTIVAL

söndag

21.6

16.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Ernst-Ulrich von Kameke (D)

20.00

Konsert

Finström

Markus Tuukkanen, fagott (FIN)

Peter Lönnqvist, klaver (FIN)

Markus Turakka, orgel (AX)

måndag

22.6

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Henryk Gwardak (AX)

tisdag

23.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Marjukka Andersson (FIN)

onsdag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Henryk Gwardak (AX)

torsdag

25.6

20.00

Konsert

Lemland

Stig Rydqvist, trumpet (S)

Olle Hermansen, trumpet (S)

Sune Lindholm, orgel (AX)

fredag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Hans Fagius (S)

22.00

Orgelkonsert

Jomala

Kaoru Hiyama (J)

lördag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Kaoru Hiyama (J)

1988

 

 

 

ÅLANDS XIV ORGELFESTIVAL

söndag

26.6

11.00

Festhögmässa

Saltvik

St.Petri kyrkokör, Melle (D)

Lothar Mohn, dirigent (D)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

19.30

Orgelkonsert

Jomala

Leon Bator (PL)

måndag

27.6

13.00

Föredrag "Messiaens Heliga Trenighetens mysterium"

Mariehamn

Folke Forsman (FIN)

19.30

Orgelkonsert

Mariehamn

Folke Forsman (FIN)

tisdag

28.6

19.30

Orgelkonsert

Finström

Harry Grodberg, orgel (RUS)

Tamara Sinjavskaja, sopran (RUS)

22.00

Konsert

Mariehamn

Gunnar Idenstam, orgel (S)

Björn J:son Lindh, flöjt (S)

Janne Schaffer, gitarr (S)

onsdag

29.6

19.30

Orgelkonsert

Mariehamn

Harry Grodberg, orgel (RUS)

Tamara Sinjavskaja, sopran (RUS)

22.00

Orgelkonsert

Saltvik

Christian Juslin, orgel (AX)

Mats Backman, orgel (AX)

Markus Turakka, orgel (AX)

torsdag

30.6

19.30

Orgelkonsert

Sund

Erik Lundkvist (S)

fredag

1.7

19.30

Orgelkonsert

Föglö

Harry Grodberg, orgel (RUS)

Tamara Sinjavskaja, sopran (RUS)

19.30

Konsert

Lemland

Festivalkören (S)

Gunnar Julin, dirigent (S)

Lothar Mohn, dirigent (D)

lördag

2.7

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Festivalkören (S)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

1989

 

 

 

ÅLANDS XV ORGELFESTIVAL

söndag

25.6

11.00

Festhögmässa

Sund

Sture Mattsson, celebrant (AX)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

S:t Göranskvartetten (S)

19.30

Orgelkonsert

Finström

Mario Berón de Astrada (D)

måndag

26.6

19.30

Orgelkonsert

Mariehamn

Dan Lönnqvist (FIN)

tisdag

27.6

19.30

Konsert

Saltvik

Manfred Maurischat, alphorn, valthorn (D) Henryk Gwardak, orgel (AX)

onsdag

28.6

19.30

Orgelkonsert

Sund

Per Thunarf (S)

22.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Gunnar Idenstam (S)

torsdag

29.6

19.30

Konsert

Lemland

Manfred Maurischat, alphorn, valthorn (D) Henryk Gwardak, orgel (AX)

fredag

30.6

19.30

Orgelkonsert

Jomala

Michael Austin (DK)

22.00

Konsert

Mariehamn

Jan Hellberg, klarinett (S)

Patrik Remmer, gitarr (S)

Guy Karlsson, orgel (AX)

lördag

1.7

12.00

Konsert

Mariehamn

Stockholmskvartetten (S)

19.30

Konsert

Sund

Michael Austin, orgel (DK)

Per Thunarf, orgel (S)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

1990

 

 

 

ÅLANDS XVI ORGELFESTIVAL

söndag

24.6

16.00

Festhögmässa

Finström

Heikki Turakka, celebrant (AX)

Sture Isacsson, orgel (AX)

19.30

Orgelkonsert

Mariehamn

Maija Lehtonen (FIN)

måndag

25.6

19.30

Orgelkonsert

Sund

Mari Kodama (J)

tisdag

26.6

19.30

Orgelkonsert

Jomala

Luc Ponet (B)

onsdag

27.6

14.00

Kaffekonsert

Mariehamn

Capella All Antico (PL)

19.30

Orgelkonsert

Föglö

Mari Kodama (J)

19.30

Orgelkonsert

Finström

Jack Mattsson, flöjt (AX)

Chris Sundblom, violin (AX)

Sture Isacsson, cembalo (AX)

torsdag

28.6

19.30

Konsert

Saltvik

Capella All Antico (PL)

Ursula Grahm, orgel (S)

fredag

29.6

19.30

Orgelkonsert

Mariehamn

Henryk Gwardak (AX)

lördag

30.6

12.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Guido Erzer (CH)

startsidan