program 1991-1995

.

1991

 

 

 

ÅLANDS XVII ORGELFESTIVAL

söndag

23.6

16.00

Festhögmässa

Mariehamn

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Erik Boström, orgel (S)

20.00

Orgelkonsert

Sund

Johanna Torikka (FIN)

måndag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Rolf Lindh (S)

22.00

Konsert

Mariehamn

Janne Schaffer, gitarr (S)

Björn J:son Lindh, flöjt (S)

Gunnar Idenstam, orgel (S)

tisdag

25.6

20.00

Konsert

Finström

Stockholmskvartetten (S)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

22.00

Konsert

Mariehamn

Janne Schaffer, gitarr (S)

Björn J:son Lindh, flöjt (S)

Gunnar Idenstam, orgel (S)

onsdag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Knud Vad (DK)

20.00

Konsert

Föglö

Stockholmskvartetten (S)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

torsdag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Tauno Äikää (FIN)

fredag

28.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Erik Boström (S)

lördag

29.6

20.00

Konsert

Sund

Tomas Willstedt, orgel (S)

Follo Kammerkör (N)

Ann Saethre, dirigent (N)

söndag

30.6

16.00

Orgelkonsert

Kökar

Tomas Willstedt (S)

1992

 

 

 

ÅLANDS XVIII ORGELFESTIVAL

måndag

22.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Zygmunt Strzep (D)

tisdag

23.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Erik Boström (S)

onsdag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Markus Malmgren (FIN)

torsdag

25.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Markus Wargh (FIN)

fredag

26.6

20.00

Konsert

Jomala

Mikael Fagerholm, tenor (AX)

Markus Malmgren, orgel (FIN)

Markus Wargh, orgel (S)

lördag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Henryk Gwardak (AX)

söndag

28.6

16.00

Festhögmässa

Kökar

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Tuija Numminen, pastor (FIN)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

S:t Göranskvartetten (S)

1993

 

 

 

ÅLANDS XIX ORGELFESTIVAL

söndag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Mattias Wager (S)

20.00

Konsert

Föglö

Morten Sörenssen, tenor (DK)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

måndag

28.6

20.00

Konsert

Finström

Morten Sörenssen, tenor (DK)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

20.00

Orgelkonsert

Kökar

Mattias Wager (S)

tisdag

29.6

20.00

Konsert

Jomala

Kammarorkestern Linnamuusikud (EST), Henryk Gwardak, orgel (AX)

onsdag

30.6

20.00

Orgelkonsert

Sund

Kalevi Kiviniemi (FIN)

torsdag

1.7

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Kåre Nordstuga (FIN)

fredag

2.7

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Kalevi Kiviniemi (FIN)

lördag

3.7

22.00

Konsert i sommarnatten

Jomala

Våler Kantori (N)

Arne Moseng, dirigent (N)

Ragnar Røgeberg, orgel (N)

söndag

4.7

11.00

Festhögmässa

Mariehamn

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Våler Kantori (N)

Arne Moseng, dirigent (N)

Ingmar Hokkanen, orgel (FIN)

20.00

Konsert

Lemland

Våler Kantori (N)

Arne Moseng, dirigent (N)

Ragnar Røgeberg, orgel (N)

1994

 

 

 

ÅLANDS XX ORGELFESTIVAL

söndag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Erik Lundkvist (S)

måndag

27.6

20.00

Konsert

Finström

Björn Blomqvist, bas (AX)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

tisdag

28.6

20.00

Konsert

Sund

Nina Fogelberg, sopran (FIN)

Folke Forsman, orgel (FIN)

onsdag

29.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Erik Boström (S)

20.00

Konsert

Lemland

Manskören Kvartettsångarna (FIN)

Klaus Rautawaara, dirigent (FIN)

Erik Boström, orgel (S)

torsdag

30.6

20.00

Konsert

Saltvik

Manskören Kvartettsångarna (FIN)

Klaus Rautawaara, dirigent (FIN)

Erik Boström, orgel (S)

20.00

Konsert

Föglö

Björn Blomqvist, bas (AX)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

fredag

1.7

15.00

Barnkonsert

Mariehamn

Kalevi Kiviniemi (FIN)

lördag

2.7

20.00

Konsert

Jomala

Håkan Hagegård, tenor (S)

Gunnar Idenstam, orgel (S)

söndag

3.7

11.00

Festhögmässa

Mariehamn

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Henrik Östman, orgel (AX)

måndag

4.7

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Andrzej Chorosinski (PL)

1995

 

 

 

ÅLANDS XXI ORGELFESTIVAL

söndag

25.6

11.00

Festhögmässa

Jomala

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Mats Backman, orgel (AX)

14.00

Orgelkonsert

Finström

Åsa Westerlund (FIN)

Anders Storbacka (FIN)

16.00

Konsert

Föglö

Ulrika Lind, klarinett (AX)

Åke Hillar, trumpet (AX)

Henrik Östman, orgel (AX)

20.00

Orgelkonsert

Sund

Birgitta Forsman (FIN)

måndag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Markus Malmgren (FIN)

tisdag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Henrik Östman (AX)

onsdag

28.6

20.00

Konsert

Sund

Hans-Ola Eriksson, orgel (S)

Lena Weman, flöjt (S)

torsdag

29.6

20.00

Konsert

Mariehamn

Hans-Ola Eriksson, orgel (S)

Lena Weman, flöjt (S)

fredag

30.6

15.00

Barnkonsert "Musik för prinsar och prinsessor"

Mariehamn

Sixten Enlund (FIN)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Sixten Enlund (FIN)

lördag

1.7

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Henryk Gwardak (AX)

startsidan