program 1996-2000

.

1996

 

 

 

ÅLANDS XXII ORGELFESTIVAL

söndag

23.6

11.00

Festhögmässa

Mariehamn

Erik Håkans, celebrant (AX)

Henrik Östman, orgel (AX)

14.30

Presentation av de gamla orglarna

Eckerö, Geta

Sirkka-Liisa Gripentrog (FIN)

Helmut Gripentrog  (FIN)

måndag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Henryk Gwardak (AX)

tisdag

25.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Vincent Warnier (F)

onsdag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Andrzej Chorosinski (PL)

Erik Lundkvist (S)

torsdag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Andrzej Chorosinski (PL)

fredag

28.6

15.00

Barnkonsert

Mariehamn

Marcus Wargh (FIN)

20.00

Orgelkonsert

Sund

Marcus Wargh (FIN)

lördag

29.6

20.00

Orgelkonsert

Jomala

Henrik Östman, orgel (AX)

Åke Hillar, trumpet (AX)

1997

 

 

 

ÅLANDS XXIII ORGELFESTIVAL

söndag

22.6

11.00

Festhögmässa

Saltvik

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

20.00

Orgelkonsert

Finström

Midori Oshima (J)

måndag

23.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Andrew Canning (S)

tisdag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Midori Oshima (J)

onsdag

25.6

12.00

Lunchmusik

Mariehamn

Midori Oshima (J)

20.00

Konsert

Sund

Nordiska barockensemblen

torsdag

26.6

20.00

Konsert

Jomala

Krooger Frauenchor (D)

Laida Zech, dirigent (D)

David Pearson, orgel (UK)

fredag

27.6

15.00

Barnkonsert

Mariehamn

Vincent Warnier (F)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Vincent Warnier (F)

lördag

28.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Maija Lehtonen (FIN)

1998

 

 

 

ÅLANDS XXIV ORGELFESTIVAL

söndag

21.6

14.00

Mässa med "Klassiska koraler"

Jomala

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX)

20.00

Orgelkonsert

Finström

Katrin Meriloo (EST)

måndag

22.6

13.00

Föredrag

Mariehamn

Claes Holmgren (S)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Claes Holmgren (S)

tisdag

23.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Erik Boström (S)

onsdag

24.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Roman Perucki (PL)

torsdag

25.6

20.00

Konsert

Jomala

Judit Leitaité, mezzosopran (LT)

Leopoldas Digrys, orgel (LT)

fredag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Leopoldas Digrys (LT)

lördag

27.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Henrik Östman (AX)

1999

 

 

 

ÅLANDS XXV ORGELFESTIVAL

söndag

27.6

11.00

Orgelmässa

Mariehamn

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Ulf Samuelsson, orgel (S)

20.00

Konsert

Jomala

Matteus symfoniorkester (S)

Gunnar Julin, dirigent (S)

Henryk Gwardak, orgel (AX)

20.00

Orgelkonsert

Föglö

Erik Lundkvist (S)

måndag

28.6

13.00

Barnkonsert

Mariehamn

Erik Lundkvist (S)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Erik Lundkvist (S)

tisdag

29.6

12.00

Föredrag

Mariehamn

"Restaurering av klassiska orglar" Jan-Olof Grönlund (S)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Naji Hakim (F)

onsdag

30.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Daniel Thomas (CH)

torsdag

1.7

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Henrik Östman (AX)

fredag

2.7

12.00

Orgelmusik och orgelpresentation

Mariehamn

Kaj-Gustav Sandholm (AX)

22.00

Konsert

Sund

Kammarkören Dominante (FIN)

Seppo Murto, dirigent (FIN)

Markus Malmgren, orgel (FIN)

lördag

3.7

20.00

Konsert

Finström

Esbo Motettkör (FIN)

Markus Malmgren, dirigent, orgel (FIN)

söndag

4.7

12.00

Festhögmässa

Sund

Ärkebiskop em. Gunnar Weman (S)

Esbo Motettkör (FIN)

Markus Malmgren, orgel (FIN)

Kammarkören Dominante (FIN)

Seppo Murto, dirigent (FIN)

2000

 

 

 

ÅLANDS XXVI ORGELFESTIVAL

söndag

25.6

11.00

Orgelmässa

Mariehamn

Stefan Snellman, celebrant (AX)

Andrew Canning, orgel (S)

måndag

26.6

20.00

Orgelkonsert

Saltvik

Andrew Canning (S)

tisdag

27.6

13.00

Barnkonsert

Mariehamn

Ulf Samuelsson (S)

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Ulf Samuelsson (S)

onsdag

28.6

20.00

Konsert

Jomala

The Musicke roome (GB)

Lucinda Moon, barockviolin (GB)

Keren Bruce, viola da gamba (GB)

Urban Westerlund, cembalo (GB)

torsdag

29.6

20.00

Orgelkonsert

Mariehamn

Håkan Wikman (FIN)

fredag

30.6

20.00

Orgelkonsert

Finström

Markus Malmgren (FIN)

lördag

1.7

12.00

Lunchkonsert

Mariehamn

Julian Gembalski (PL)

20.00

Orgelkonsert

Föglö

Julian Gembalski (PL)

20.00

Konsert "Bach 2000"

Sund

Håkan Wikman, orgel (FIN)

Johan von Schantz, cembalo (FIN)

Thomas Nunez, cello (FIN)

startsidan